پشتیبان‌گیری از Bookmarkها در فایرفاکس | وبسایت احسان مهرکی زاده

پشتیبان‌گیری از Bookmarkها در فایرفاکس

Firefox

پشتیبان‌گیری از بوکمارک‌ها در فایرفاکس مانند سایر مرورگرها کار بسیار راحتی است. در این جا سه روش به شما پیشنهاد می‌شود که به سلیقه‌ی خودتان می‌توانید از هر روش استفاده کنید.

1- پشتیبان‌گیری به صورت یک فایل :

در این روش پشتیبان‌گیری شما به صورت دستی انجام خواهد شد. یعنی هر زمانی که شما اراده کنید، می توانید از بوکمارک هایتان پشتیان گیری کنید. به عنوان مثال اگر قصد تعویض سیستم عامل خود را داشته باشید یا بخواهید فایرفاکس را به صورت کامل پاک کرده و دوباره نصب کنید، این روش ساده‌ترین روش است. البته یکی از معایبی که در این روش وجود دارد این است که در صورت بروز مشکل برای سیستم عامل و یا مرورگر شما، امکان پشتیبان‌گیری از بوکمار‌ک‌های جدید وجود نخواهد داشت و تنها بوکمارک‌هایی که قبلا بکاپ‌گیری شده باشند، موجود خواهند بود.

کافیست از منوی FireFox که در قسمت بالای پنچره مرورگر قرار دارد، گزینه Bookmarks و سپس گزینه‌ی Show all Bookmarks را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی باز شده، از قسمت بالا، منوی Import and Backup را انتخاب کرده و آیتم Export HTML را کلیک کنید.

در پنجره‌ای که باز خواهد شد، کافیست محل مورد نظر برای ذخیره فایل HTML را انتخاب کرده و دکمه Save را کلیک کنید. اکنون بوکمارک‌های شما به صورت یک فایل HTML در محل مورد نظر شما ذخیره شده‌اند.

روش بازگردانی بوکمارک‌ها :

دوباره فایرفاکس را باز کرده و از مسیری که گفته شد، به قسمت بوکمارک‌ها بروید. بعد از کلیک کردن روی منوی Import and Backup، کافیست آیتم Import HTML را انتخاب کنید.

پنجره‌ای باز خواهد شد که باید در آن گزینه From an HTML File را انتخاب کرده و دکمه Next را بزنید.

اکنون از پنجره باز شده، باید فایل HTML که حاوی بوکمارک‌ها بود را باز کنید .

2- استفاده از قابلیت Firefox Sync :

این قابلیت از نسخه 4 به بعد به فایرفاکس اضافه شد. البته در نسخه‌های پیشین هم این امکان وجود داشت ولی به صورت افزونه. اما از نسخه 4 به بعد این قابلیت با نام Firefox Sync به صورت درونی به کار گرفته شد. با استفاده از Firefox Sync یا «همگام‌ساز فایرفاکس»، شما می‌توانید اطلاعاتی مانند بوکمارک‌ها، پسوردها، تنظیمات و یا حتی تاریخچه مرورهایتان را با سرورهای شرکت موزیلا همگام‌سازی کنید. این اطلاعات به صورت لحظه‌ای همگام‌سازی می‌شوند. به عنوان مثال با اضافه کردن یک بوکمارک به لیست بوکمارک‌ها، بلافاصله این تغییرات با سرورهای موزیلا همگام‌سازی خواهند شد. پس در صورت بروز هرگونه مشکلی برای سیستم عامل و یا مرورگرتان، همه اطلاعات شما در سرورهای موزیلا، حفظ خواهند شد و هیچ آسیبی نخواهند دید.

3- استفاده از افزونه‌ها :

استفاده از افزونه‌ها نیز می‌تواند راهگشای کار شما باشد. به عنوان مثال افزونه بسیار عالی Xmarks که اطلاعات شما را با سرورهای خودش همگام‌سازی می‌کند. شاید با خود فکر کنید که این روش هم مانند روش شماره 2 است. درست فکر می‌کنید ولی یک تفاوت اساسی در اینجا وجود دارد. در روش شماره 2، اطلاعات شما فقط و فقط با سرورهای شرکت موزیلا همگام‌سازی می شد. در این صورت اگر شما بخواهید از یک مرورگر دیگر برای دسترسی به اطلاعات خود استفاده کنید، متاسفانه به مشکل برخواهید خورد. چون سرویس مذکور فقط در مرورگر فایرفاکس پیاده سازی شده است و از سایر مرورگرها نمی‌توان به آن دسترسی داشت.

اما با استفاده از افزونه Xmarks از هر مرورگری می‌تواند به اطلاعات خود در سایر مرورگرهای مورد استفاده‌تان دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال در منزل با مرورگر فایرفاکس چند صفحه را بوکمارک می‌کنید. اما در محیط کارتان از مرورگر کروم استفاده می‌کنید. کافیست روی هر دوی این مرورگرها افزونه Xmarks نصب باشد. بلافاصله چندین صفحه‌ای که در مرورگر فایرفاکس‌تان بوکمارک کرده بودید، به مرورگر کروم‌تان اضافه خواهد شد.

ارسال نظر