بازار قدیم (کهنه) دزفول

Bazare Ghadime Dezful

از آنجایی که انسان موجودی است که در هر شرایطی می‌تواند زیبایی بیافریند بازار کهنه دزفول نیز یکی از بازارهای سنتی این شهر است که با وجود شرایط سخت و کمبود هر گونه امکانات از دیر باز محل آفرینش زیبایی‌هایی در قالب آثار صنایع دستی و هنری بوده است.

کوچه‌های پیچ در پیچ بازار کهنه برای هر گردشگر صفایی دیگر دارد و هنوز می‌توان ناب‌ترین آثار دستی که سرمایه‌های غنی به حساب می‌آیند را در کوچه پس کوچه‌های آن آشکارا دید.
در گذشته مهمترین مراکز خدماتی دزفول مجاور محله قلعه قرار داشته است و چنانکه در سفرنامه‌ها آمده است بازار به صورت میدان بوده است که همه معاملات در آن انجام می‌گرفته است. این مراکز خدمات شهری از طرفی مجاور مسجد جامع و از طرف دیگر به دو سرْمیدان ختم می‌شود.بازار در مرتفع‌ترین شیب شهر بنا شده است و امتداد گذرهای محلات به بازار ختم می‌شود. مراکز محلات و گذرهای اصلی بازار شهر بر اساس توپوگرافی زمین شکل گرفته‌اند و حرکت پیاده از طریق گذرها همگی به بازار ختم می‌شود.
قدیمی‌ترین بنای موجود در بازار دزفول مقبره شیخ اسماعیل قصری است که وفات او در سال ۵۵۵ هجری خورشیدی ذکر گردیده است اما در دوره‌های اخیر به طور کامل بازسازی شده است.چهار راسته موازی، بازار قدیم دزفول را تشکیل می‌دهند که هریک مخصوص صنف خاصی بوده است:
1- بازار آهنگران
2- بازار بزازان
3- بازار خرده فروشان
4- بازار خراطاندر مجاورت مسجد جامع و در جهت حرکت مشرق به مغرب به طرف دروازه شوشتری چندین کاروانسرای قدیمی وجود داشته است که متأسفانه به جز یکی دو بنای نیمه مخروبه بقیه از بین رفته‌اند.
انواع صنایع دستی از قبیل خراطی (شامل ساخت شمعدانی و قلیان و …) کپو و کرتله بافی، گلیم بافی، سجاده بافی، ورشو سازی و نمدمالی در بازار قدیم دزفول دیده می‌شود. کاروانسرای زیبایی موسوم به کاروانسرای بازار در میان این بازار خودنمایی می کند که حال و هوای داد و ستد در دوران گذشته را تداعی می کند.بازار قدیم در مرکز شهر دزفول قرار دارد و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از مراکز اصلی تجارت شهر فعال است. وجود شغل‌ها و راسته‌های قدیمی با شکل خاص معماری مغازه ها و فروش برخی صنایع دستی معروف دزفول در این بازار موجب استقبال ویژه گردشگران می‌شود.

ارسال نظر