استــاد حسین علیزاده

Alizadeh

استاد حسین علیزاده در سال 1330 در تهران به دنیا آمد. پس از دریافت دیپلم از هنرستان در سال 1349 به گروه موسیقی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران راه یافت.

سپس نزد اساتیدی همچون اکبر شهنازى، نورعلى برومند، یوسف فروتن، عبدالله دوامى، هوشنگ ظریف و … فراگیری موسیقی ایرانی را ادامه داد.

در دوران تحصیل با ارکستر ایرانی تالار رودکی همکاری داشت. و از فصل هنری 52-1351 با گروه های مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در جشن هنر شیراز به اجرای برنامه پرداخت. در سال 1355 به اتفاق پرویز مشکاتیان گروه عارف را تشکیل داد و برنامه های متعددی را در داخل و خارج از کشور به اجرا درآورد.

او خود نیز همیشه در جست و جوى راههاى دیگرى بوده که دیگران نرفته اند در این سالها علیزاده استعداد خود را محدود به تقلید و تکرار فرم‌هاى گذشتگان نکرده و در جست و جوى راههاى تازه‌تر بوده است. استاد علیزاده بر خلاف بسیاری دیگر از هنرمندان که فقط به اجرای موسیقی به شکل کاملاً سنتی آن می پردازند، نوآوری هایی داشته است. مانند ابداع مقام داد و بیداد ( گوشه داد از ماهور و بیداد از همایون، آلبوم‌های راز نو با همکاری گروه هم آوایان و زمستان است با صدای استادشجریان) همچنین اجرای پلی فونیک آواز ایرانی ( رازنو، آوای مهر و …)

استاد علیزاده در سال های اخیر در آلبوم های «زمستان است» ، «بی تو به سر نمی شود» و «فریاد» با استاد شجریان، کیهان کلهر و همایون شجریان به عنوان سرپرست گروه و آهنگساز همکاری داشته است.

علیزاده از معدود موسیقدانانی بوده است که به غیر از نوازندگی، آهنگسازی، رهبری گروه، به فعالیت هایی همچون پرداختن به ردیف و انتشار کتاب‌های آموزشی در این زمینه، موسیقی فیلم و سریال، همکاری با هنرمندان غیر ایرانی و خلق آثاری زیبا و همچنین ساخت ساز جدید و تلاش برای احیای سازهای فراموش شده پرداخته است. قابل ذکر است که ایشان در نواختن تار و سه تار سبک خاص خود را دارند.

حصار و سواران دشت امید از جمله آثار نخستین علیزاده است که در سال 1356 منتشر شد. این آثار به گفته علیزاده در زمان خدمت سربازی در پادگان فرح‌آباد ساخته شد. حسین علیزاده قطعه حصار را در دستگاه چهارگاه خلق کرد و آن را به زندانیان در بند رژیم شاه تقدیم کرد. نوازندگی تنبک این اثر بر عهده بهمن رجبی بود و آوازش را بیژن کامکار خواند.

یکی دیگر از آثار علیزاده در همان دوران که به صورت سرود خلق شد «ژاله خون شد» با شعری از سیاوش کسرایی بود. به گفته علیزاده این اثر یک شبه ساخته شد. مضمون این اثر مربوط به حادثه 17 شهریور سال 1357 در میدان ژاله بود.

آلبوم راز نو همانطور که از نامش پیداست حکایت از همین فضای جدید دارد. اثری که قسمتی از آن در مقام «داد و بیداد» است. علیزاده در اثری زیبا به نام «زمستان است» با همکاری استاد شجریان و همایون و کیهان کلهر از این مقام استفاده کرد. اثری که کاملاً به صورت آواز بود و هیچ گونه تصنیفی نداشت. این اثر را حتی می‌توان جز معدود آثار استاد شجریان دانست که کاملاً در یک دستگاه و بدون تصنیف و فقط به صورت آواز به همراه یک شعر اجرا می شود. «زمستان است» اثری بود که نقد های فراوانی را در پی داشت. اما به باور نگارنده مقام داد و بیداد و تار علیزاده و کمانچه کیهان کلهر فضای بسیار زیبایی را برای شعر اخوان ثالث به وجود آورد.

حسین علیزاده همچنین در مجموع آثار «بی تو به سر نمی شود»، « فریاد»، «ساز خاموش» و «سرود مهر» همکاری خود را در گروه اساتید با استاد شجریان ادامه داد. که در این میان «بی تو به سر نمی شود» با اقبال عمومی بهتری روبرو شد.

حسین علیزاده یکی از آهنگسازان موفق در حیطه موسیقی فیلم بوده است. یکی از اولین تجربه های موفق علیزاده در این زمینه موسیقی فیلم «دلشدگان» به کارگردانی مرحوم علی حاتمی است. این فیلم را که می‌توان فیلمی موزیکال شناخت از معدود فیلم‌هایی است که در زمینه موسیقی اصیل ایرانی ساخته شده است. یکی دیگر از نکات شاخص موسیقی این فیلم همکاری استاد شجریان و مرحوم فریدون مشیری است.

بهمن قبادی یکی دیگر از کارگردانانی است که همکاری گسترده‌ای با استاد علیزاده داشته است. این همکاری ها با موسیقی فیلم «زمانی برای مستی اسب ها» آغاز شد. فیلمی که برنده جایزه دوربین طلایی جشنواره کن شد. دومین همکاری علیزاده و قبادی به فیلم «لاک پشت ها هم پرواز می کنند» باز می گردد، که به باور منتقدان یکی از غم انگیزترین فیلم‌های تاریخ ایران است. علیزاده اگرچه کرد نیست ولی به خاطر شناخت وسیعی که از موسیقی کردی دارد، توانسته با بهره‌گیری از سازهای محلی و همچنین لالایی‌های مادرانه خاص منطقه موسیقی فوق العاده زیبایی خلق کند. قابل ذکر است که این فیلم یکی از پر افتخارترین فیلم‌های تاریخ ایران است.

نیوه مانگ آخرین فیلم بهمن قبادی است که به مناسبت بزرگداشت موتزارت آهنگساز اتریشی ساخته شده است. آهنگسازی این اثر هم بر عهده استاد علیزاده بوده است.

یکی دیگر از آهنگسازی‌های شاخص علیزاده در زمینه موسیقی فیلم، فیلم گبه به کارگردانی محسن مخملباف است.

دیگر فیلم‌هایی که علیزاده آهنگسازی آنها را بر عهده داشته است عبارتند از: آواز گنجشکها، چوپانان کویر، از اعصار، عشق طاهر، ایران سرای من است، زشت و زیبا، دختران خورشید، ابجد، میراث کهن ، ابر و آفتاب و مدرسه ای که باد برد.

زیر تیغ به کارگردانی محمد رضا هنرمند سریال تلویزیونی است که موسیقی آن را علیزاده ساخته است. البته او کار آهنگ سازی سریال مسعود جعفری جوزانی به نام «در چشم باد» را هم به عهده داشته است.

آلبوم «نی‌نوا» که یکی از ماندگارترین آثار استاد می‌باشد جهت دانلود قرار داده شده است که می‌توان آن را از لینک زیر دریافت نمود:

رمز: www.mehrakizadeh.com

یک نظر

 • نجمه می‌گه:

  از مرزهای ناممکن انکشاف
  برنگذشته بودی اگر
  تار بیقرار
  رام دلهره هایت نمی شد
  و چنگ نمی آویختی به جان نغمه هایی که
  پیش از تو نبودند
  و تو
  بر فراز دغدغه هایت
  ساز را به کوک اعتراف واداشته ای و
  برمیگذری
  در لحظه لحظه پرسش های خویش
  از مرزهای ناممکن انکشاف……

  ( بی قرار میکند نغمه هایش جان را……..مرسی)

ارسال نظر